Koncert z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
3-go maja 1791 roku
USTAWA RZĄDOWA
W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.
Koncert z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja: „BIAŁO-CZERWONA”
W dniu 5 maja 2017 roku gościliśmy w naszej kaplicy p.w. św. Ryszarda Pampuri chór Harfa. Ten męski chór im. Wacława Lachmana działa nieprzerwanie od 1906 r. jako samodzielne stowarzyszenie. Zaśpiewano wiele utworów patriotycznych m.in. :
-Mazurek Trzeciego Maja
– Hymn Szkoły Rycerskiej
– Pieśń Dziękczynna na Ustawę Trzeciego Maja
– Pieśń Uroczysta
– Polonez Kościuszki
– Śpiew włościan krakowskich
– Krakowiak Kościuszki
– Śpiew ochotników
– Marsz Księcia Józefa Poniatowskiego
– Mazurek Dąbrowskiego
Wszystkie utwory wykonano pod dyrygenturą Pawła Choiny .
Śpiewy pieśni były wykonywane naprzemiennie ze słowem mówionym, wiążącym , które wprowadzało w rys historyczny powstania danej pieśni czy też przypomnienie Preambuły Konstytucji 3 Maja. Tych wprowadzeń dokonywał pan Paweł Bekanowski . Mogliśmy również wsłuchać się w muzykę płynącą z fortepianu w wykonaniu pani Joanny Laszczykowskiej.
Bonifratrzy